تحقیق درباره فناوری و تجهیزات کنترل آلودگی هوا و آشنایی با منطق فازی

دانلود پایان نامه

ندارد
100-51
متوسط
افراد خیلی حساس باید فعالیت های طولانی یا خیلی سنگین را در خارج از منزل کاهش دهند.
150-101
ناسالم برای گروه های حساس
افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی اند، افراد مسن و کودکان باید از فعالیت های طولانی یا خیلی سنگین در خارج از منزل اجتناب کنند.
200-151
ناسالم
افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی اند، افراد مسن و کودکان باید از فعالیت های طولانی یا خیلی سنگین در خارج از منزل اجتناب کنند و هر فردی باید فعالیت های طولانی یا خیلی سنگین خارج از منزل را کاهش دهد.
300-201
خیلی ناسالم
افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی اند، افراد مسن و کودکان باید از هر گونه فعالیت فیزیکی خارج از منزل اجتناب کنند. هر فردی باید از فعالیت های طولانی یا خیلی سنگین خارج از منزل اجتناب کند.
500-301
خطرناک
افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی اند، افراد مسن و کودکان باید در خانه باقی مانده، فعالیت های خود را به حداقل برسانند. هر فردی باید از فعالیت های طولانی یا خیلی سنگین خارج از منزل اجتناب کند.
2-1-10 فناوری و تجهیزات کنترل آلودگی هوا
2-1-10-1 منابع متحرک
به منظور کاهش انتشارات گازهای اگزوز وسایل نقلیه، تغییراتی در مهندسی و ساخت خودروها به وجود آمده است که ساخت خودروهای سبک تر با بهره وری بیشتر و استفاده از طراحی آئرودینامیک برای اصطکاک کمتر از آن جمله است. بهبود سامانه احتراق، بازچرخش گازها از جعبه میل لنگ، کاربراتور و باک بنزین، تغییر در سر شیلنگ های سوخت، تغییر در ترکیبات سوخت، بازچرخش گاز اگزوز و در نهایت نصب مبدل های کاتالیزوری از دیگر اقدامات انجام شده است.
2-1-10-2 منابع ثابت
همان طور که گفته شد کنترل آلودگی هوا در منابع ثابت (همانند منابع متحرک) یا با روش های مدیریتی و راهبردی و یا با کاربرد تجهیزات و فناوری های کنترل صورت می گیرد. تجهیزات کنترل آلودگی هوا در منابع ثابت به دو دسته کلی تجهیزات کنترل گازها و تجهیزات جمع آوری ذرات تقسیم می شوند. چهار روش معمول کنترل گازها عبارتند از جذب در مایع، جذب سطحی، چگالش و سوزاندن. انتخاب روش مناسب به نوع آلاینده مورد نظر، بازدهی مورد نیاز، ویژگی های آلاینده، شرایط خاص محل منبع آلودگی، جریان گاز حامل و … بستگی دارد. علاوه بر روش های بالا که بیشترین کاربرد را در حذف آلودگی های صنعتی دارند، فناوری های دیگری هم معرفی شده اند که در مقیاس کوچک تری کاربرد داشته اند. جذب خشک، استفاده از فناوری غشایی برای کاهش تشکیل NOX و فناوری پلاسمایی مثال هایی از این قبیلند(غیاث الدین،1385).
به طریق مشابه، انتخاب روش و وسیله برای کنترل ذرات به عوامل متعددی مانند توزیع اندازه ذرات، خواص فیزیکی و مکانیکی ذرات، خواص شیمیایی، مقدار رطوبت موجود در گاز حامل و مهم تر از همه بازدهی مورد نظر که معمولا توسط مقررات هر محل تعیین می شود، بستگی دارد. مهم ترین انواع جمع آورنده های ذرات عبارتند از: 1- اتاقک رسوب دهی وزنی 2- جداسازهای گریز از مرکز (سیکلون ها) 3- شست و شو دهنده های تر (اسکرابرها) 4- صافی ها 5- رسوب دهنده های الکترواستاتیک 6- رسوب دهنده های مافوق صوت. از آن جا که هزینه های خرید، راهبری و نگهداری تجهیزات سامانه های کنترل آلودگی هوا زیاد است، بیشتر مدیران صنایع باید در درجه اول اقدامات راهبردی (از قبیل جایگزینی مواد خام، بهبود روش های کنترل فرآیند و …) را مورد توجه قرار دهند. متاسفانه در بعضی از موارد از چنین گزینه هایی نمی توان استفاده کرد و به ناچار می بایست تجهیزات کنترل مورد توجه قرار گیرد. با توجه به هزینه زیاد این تجهیزات، انتخاب باید درست و با دقت زیاد صورت گیرد تا در حالی که جوابگوی مقررات است، کمترین هزینه را هم بر صنعت تحمیل کند (غیاث الدین، 1385).
بخش دوم
آشنایی با منطق فازی