برنامه‌های، مسیحی، سیما، قرآن

دانلود پایان نامه

ذیل فهرستی از این شبکه‌ها با گرایشات آنان آورده شده است :
 مذهبی
o اسلام
 اسلام تعریف شده (اجیال ،مجد، طیورالجنه، بسمه، هدهد،)
 اسلام آمریکایی (mbc3،art teenz,e-junior)
o مسیحیت
 کاتولیک smile of child tv,kro kinder,
 پروتستان novo tempo
 ارتودکس sat7kidsو زیر مجموعه‌هایش ، Моя радость
o یهودیت 1 (مایر מאיר )
از بین این کانال‌ها از زیر مجموعه sat7pars شبکه فارسی زبان آن به نام sat7pars را به دلیل عدم نیاز به ترجمه انتخاب کردم و نیز برای مقایسه مساوی با برنامه‌های کودک هم‌سطح با شبکه sat7pars از تولیدات شبکه قرآن سیما به دلیل سیاست‌های قرآنی و تعمد در انتقال مفاهیم دینی و اخلاقی اقدام به انتخاب چند برنامه کودک کردم. بدین صورت دو شبکه که هر کدام سعی در رساندن مفاهیم دینی و اخلاقی به کودکان مخاطب خود را دارند انتخاب گردید.

4-2-2 درباره کانال sat7pars
در سایت این شبکه در قسمت درباره ما اینچنین آمده است :
شبکه تلویزیونی sat7pars (ست سون پارس) عضوی از یک گروه رسانه‌ای غیر دولتی به نام sat7 می‌باشد. این گروه رسانه‌ای در تلاش است با پنج شبکه ماهواره‌ای خود به سه زبان فارسی، عربی و ترکی، پاسخگوی نیازهای مسیحیان خاورمیانه باشد.
شبکه تلویزیونی sat7pars ، روزانه از راه ماهواره، ۲۴ ساعت برنامه برای مخاطبان فارسی زبان خود در ایران، افغانستان، تاجیکستان، آسیای میانه، خاورمیانه و اروپا پخش‌ می‌کند. برنامه‌های «ست سون پارس» به صورت زنده بر روی وبسایت فارسی آن نیز قابل دریافت است.
برنامه‌های «ست سون پارس» با کوشش همکاران این شبکه در سراسر دنیا تهیه می‌شود. این شبکه در تلاش است که برنامه‌های مناسب برای همه افراد یک خانواده و گروه‌های سنی گوناگون را تولید نماید.
مرام‌نامه شبکه تلویزیونی sat7pars (ست سون پارس)
این شبکه:
اصول اولیه ایمان مسیحی را ارئه می‌دهد.
برآن است تا یک تلویزیون ماهواره‌ای مسیحی را برای همه فارسی‌زبانان فراهم آورد تا حقیقت عیسای مسیح به زبان فارسی و به گونه‌ای که مناسب فرهنگ و آیین مردم منطقه باشد معرفی شود.
بر آن است تا با برنامه‌های آموزنده، جذاب، الهام بخش و تعلیمی خود، فرصتی را برای مسیحیان فارسی زبان فراهم آورد تا بتونند براساس آموزه‌های عیسای مسیح زندگی کنند و شاهد امینی برای او باشند.
برنامه‌های خود را به وسیله مسیحیان فارسی‌زبان تهیه و پخش می‌کند.
بر همبستگی کلیساها و گروه‌های مسیحی و اصول مشترک میان همه مسیحیان تاکید می‌کند و همزمان با آن، بدون پرداختن به جزئیات شاخه‌های مسیحی، بازتاب دهنده تنوع کلیسایی هم خواهد بود.
یک سازمان سیاسی نیست، به هیچ گروه سیاسی نیز وابستگی ندارد و از گفتگوهای سیاسی، ملی و مذهبی منطقه‌ای یا بین‌الملی پرهیز می‌کند.
به آیین‌ها فرهنگ‌ها و قوم‌های گوناگونی که در کشورهای فارسی‌زبان احترام می‌گذارد و در ایجاد تفاهم و همزیستی مسالمت‌آمیز میان افراد جامعه با یک شناخت درست و احترام متقابل می‌کوشد.
هرگز به برنامه‌هایی که بر ضد مذهب‌های دیگر یا شاخه‌های مسیحی دیگر باشند اجازه پخش نمی‌دهد.
وابسته به هیچ گروه خاص مسیحی نیست، بلکه هدف آن این است که با برنامه‌های خود در خدمت همه کلیساهای فارسی‌زبان قرار گیرد.
سعی بر آن دارد تا در برنامه‌های خود، افراد را در همه جنبه‌های زندگیشان (معنوی، اقتصادی و اجتماعی) یاری دهد.
تعلیم کتاب مقدس و ایمان مسیحی را به شکل‌های گوناگون از جمله: موعظه، دعا، سرود پرستشی، نمایش، فیلم و سریال و غیره، یاری دهد.
به عقاید و نظرات بینندگان خود توجه ویژه‌ای می‌کند و آماده پذیرش هر گونه انتقاد و پیشنهادی برای بهتر ساختن برنامه‌های خود می‌باشد.
تلویزیون ما بر این حقیقت واقف است که مسیحان ایرانی و فارسی زبان از گروها و فرقه‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که هم از جهت تعالیم و هم از جهت اصول و آداب کلیسای با هم تفاوت‌هایی دارند.
بنابراین تلویزیون ما در این تلاش است که همراه با تاکید بر روی اتحاد کلیسایی، منعکس کننده این تنوع نیز باشد، تا بدین وسیله هم باعث آشنایی ایمان‌داران با کلیساها و آداب رسوم مختلف مسیحی گردد و هم با ایجاد یک فضای روحانی و عاطفی باعث اتحاد و همکاری بین کلیساها گردد. تلویزیون ماهواره‌ای فارسی زبان مسیحی روی اصول تعلیمی، سنتی و فرهنگی کلیساها و ایمان‌داران، همچنین حقیقت‌ها و چالش‌هایی که در زندگی ایمان‌داران وجود دارد توجه و تاکید زیادی می‌کند.

مطلب مرتبط :   پایان نامه شرایط آب و هوایی و مواد غذایی

4-2-2-1 معرفی برنامه‌های‌کودک کانال‌ sat7pars ‌(ست‌سون‌پارس)‌براساس قالب برنامه
1. انیمیشن
o انیمیشن روی کاغذ
• انیمیشن a story that grows
o سل انیمیشن
• انیمیشن باربربینی
• انیمیشن بهترین داستان ها
• انیمیشن داستان زندگی مسیح
• انیمیشن کتاب مقدس با حشرات
o عروسکی
• سوسمار عروسکی
o کات اوت
• انیمیشن جامدادی
• انیمیشن سفری به زمین
o کامپیوتری
• انیمیشن ماشین با ادب قسمت صحنه وحشتناک
2. سرود
3. کلیپ
4. آموزشی
o آموزش کاردستی
5. عروسکی
o برنامه عروسکی بیشه سبز
6. برنامه ترکیبی – نمایشی
o سلطان کشتی
o قصه های خاله اورانوس
o گل گندم
o جوانه
o برنامه زنده لبخند

4-2-3 درباره کانال قرآن و معارف سیما
شبکه قرآن و معارف سیما جمهوری اسلامی ایران که در تداول عامه با نام شبکه قرآن و یا کانال هشت شناخته می‌شود، یکی از شبکه‌های تلویزیونی دولتی کشور ایران است که در مجموعه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدیریت می‌شود.
شبکه قرآن و معارف سیما سیمای جمهوری اسلامی ایران در ۱۱ مهر ۱۳۸۴ آغاز به کار کرد.قبل از افتتاح رسمی آن از سال1378 (با شروع ماه مبارک رمضان) برنامه خود را آغاز نمود. برنامه‌های این شبکه در اکثر مناطق ایران از طریق فرستنده‌های آنالوگ و دیجیتال زمینی روی باند UHF قابل دریافت است. همچنین برنامه‌های این شبکه از طریق ماهواره اینتل‌ست ۹۰۲، آسیاست ۳اس، هاتبرد ۸ در ایران و اکثر مناطق جهان پخش می‌شود. تماشای زنده شبکه قرآن ومعارف سیما از طریق پایگاه اینترنتی سازمان صدا و سیما نیز میسر است. دریافت این شبکه مانند سایر شبکه‌های تلویزیونی وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران رایگان است. پخش برنامه‌های شبکه قرآن و معارف سیما 24 ساعته است.
مرام نامه شبکه قرآن سیما
گردآوری، دریافت، تهیه و تنظیم و پخش گزارش‌های قرآنی و برنامه‌های دینی در چارچوب خط مشی‌ها و ضوابط کلی سازمان صدا و سیما و سیاست‌های جمهوری اسلامی از جمله وظایف این شبکه عنوان شده‌است.

مطلب مرتبط :   استان آذربایجان شرقی و چهارمحال و بختیاری

4-2-3-1 معرفی برنامه‌های کودک کانال قرآن سیما براساس قالب برنامه

1. عروسکی
o سوسمار عروسکی
1. انیمیشن
o سل انیمیشن
• انیمیشن بی نام
• انیمیشن قصه های رمضان
2. سرود
3. کلیپ
4. آموزشی
o آیا میدانید؟
5. برنامه نمایشی
o راه تو راه من
o ماجراهای سحر خانم
6. برنامه ترکیبی غیر نمایشی
o زنگ دوستی
o نقطه اوج
7. برنامه ترکیبی – نمایشی
o صبح بخیر کوچولو
o ماجراهای هدهد و عمو مجید
o نمایش تلویزیونی زهرا و نبات

4-2-4 دلیل انتخاب برنامه‌های نقد شده از دو کانال
به دلیل اینکه به نظر اکثر مصاحبه‌شوندگان هیچ قالبی به تنهایی ملاک برای موفقیت محسوب نمی‌شد و این ویژگی‌های قالب‌هاست که اگر به صورت صحیح مراعات شوند عامل موفقیت آن قالب می‌شوند پس لزومی در این ندیدیم که از همه قالب‌ها در تحلیل استفاده کنیم. و نیز اینکه از بین برنامه‌های پخش شده در این دو شبکه به تحلیل چند برنامه اکتفا شد. به همین دلیل برنامه‌هایی که به صورت روتین و مستمر در حال پخش باشند و نیز برنامه‌هایی که تولید خود برنامه‌سازان آن شبکه‌ها باشند در اولویت قرار دارند که به این ترتیب اکثر انیمیشن‌های ارائه شده در شبکه ست سون پارس که تولید کانال اصلی و یا شرکت‌های مسیحی غیر فارسی زبان است از فهرست برنامه‌های ما حذف می‌شود. و بیشتر به برنامه‌های تولیدی داخل شبکه که اجرای فارسی دارند می‌پردازیم.

4-2-5 نحوه امتیاز دهی به برنامه‌‌های منتخب
برای تحلیل این برنامه‌ها یک جدول براساس نظرات مصاحبه‌شوندگان درباره ملاک‌های موفقیت یک برنامه طراحی کرده و قسمت‌های مختلف برنامه را با این ملاک‌ها مورد سنجش قرار دادیم. به همین دلیل شش شاخصه اصلی زیر از نتایج صحبت‌ها به دست آمد :
1. تناسب قالب با ایده
2. انتخاب ژانر مناسب
3. رعایت اصول برنامه‌سازی
4. رعایت ویژگی‌های مخاطب
5. نحوه انتقال مفاهیم
6. اعتقاد برنامه‌ساز

4-2-5-1 تناسب قالب با ایده
اکثر مصاحبه‌شوندگان بر روی نحوه قالب به این صورت تأکید داشتند که ابتدا برای موضوع با توجه به ویژگی‌های مخاطب ایده‌ای طراحی می‌شود که از دل این ایده قالب خودبه‌خود بیرون می‌آید. پس این تناسب بخش عمده‌ای از امتیاز را به خود اختصاص می‌دهد که نمره‌ ده را به این مورد اختصاص دادیم. به همین دلیل در مورد تناسب قالب با ایده هر چه ایده مورد نظر برنامه‌ساز به قالب انتخاب شده توسط وی نزدیک‌تر باشد