ازگل، خیابان، مدرسه، ساکنین

دانلود پایان نامه
از طرفی و از طرف دیگر تاریخی و باستانی بودن ورزش رزمی که امروزه رو به فراموشی است، به نظر می رسد حفظ و نگهداری زورخانه ها و این دست از اماکن، غیر از جنبه ی ورزشی، جنبه ی تاریخی و میراث ملی نیز دارد .
7 ) مراکز مذهبی و فرهنگی و درمانی :
مسجد قائم ، مسجد محمدیه ، امامزاده علی اکبر ، امامزاده اسماعیل ، تکیه قائم ، حسینیه قائم ، بسیج فتح المبین ، خیریه قائم ، بهزیستی چیذر ، مجتمع پزشکی آشنا ، داروخانه روناس ، خانه سلامت چیذر و…
3-5-12-2 موارد فرصت و تهدید محله :
فرصت های این محله شامل مراکز مذهبی محله است که به شدت عامل رونق محله شده و فرصت های بسیاری برای محله ایجاد کرده است. اما تهدیدی که در این محله مشکل ایجاد کرده است، وضعیت ترافیکی محله است که خصوصا در میدان چیذر و امام زاده علی اکبر بخاطر نامتناسب بودن وضعیت خیابان، حمل و نقل را با مشکلات زیادی روبرو کرده است ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3 -5-13 محله ازگل :
این محله از قدیمی ترین محلات تهران است و در حال حاضر دارای خصوصیتی انحصاری از منظر جغرافیایی می باشد و آن اتصال به بزرگراهها از چهار سمت می باشد. در حال حاضر پس از احداث بزرگراه- ها خیابان ازگل از شمال به بزرگراه ارتش و از جنوب به اتوبان شهید بابایی از غرب به اتوبان امام علی (ع) و از شرق به خیابان نیروی زمینی راه پیدا کرده است ( نقشه شماره 16-3 ) . استاد نیاورانی کتابی درخصوص تاریخچه شمیرانات نوشته است که وجود درختان زیاد گل در این محله را نتیجه نام گذاری این محل به نام ازگل حدس زده است. در این محله سه طایفه ی بزگ ازگلی طلوعی و رنجبریان وجود داشته که احتمالاً از سمت شمال کشور به این محل مهاجرت نموده اند و هم چنین نقش کشاورزان و باغداران را در به وجود آمدن این محله و ایجاد تغییر و تحولات درون محله ای نمی توان نادیده گرفت . حمام ازگل که در حال حاضر جزء آثار باستانی بوده و در حال تخریب می باشد از یادگاری های دوران بسیار قدیم است . در گذشته قناتی که از بالای ازگل از سمت کو هها سرازیر می شده از خیابان هاشم ازگلی به سمت پایین می آمده و به استخری که سرچشمه ی قنات ذرنا بوده است وارد می شده است .
محل کنونی این استخر در خیابان هاشم ازگلی نبش بن بست گل می باشد که اکنون پارک ازگل در آن واقع است . بنابه گفته قدیمیان محله ازگل در گذشته از کوچه طلوعی تا میدان ازگل زمین های گندم بوده است و اکثراً زمین های ازگل به صورت زمین های زراعی وبه صورت باغ بوده است که اکنون نیز تعدادی از این باغها در محله وجود دارد . اما امروزه بسیاری از زمین های گندم به صورت خانه های مسکونی دیده می شود . در قدیم بیماری به اسم سالک در این محله وجود داشته که از آب آلوده ناشی می شود که تلفات جانی بسیاری داشته در شرق میدان ازگل مسجدی وجود داشته که محل اطراق مسافران بوده و اصلی ترین خیابان ازگل نیز نامیده می شده است ( سند هویت محله ازگل ، منطقه 1 شهر تهران ،1385 ) .

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه ارشد با موضوع حد آستانه ای و اندازه گیری

نقشه شماره 16-3 نقشه محله ازگل ( کاربری اراضی )

آب و هوای این محله تحت تاثیر عوامل جغرافیایی است . شهرستان شمیران دارای 6 اقلیم آب و هوایی است که ازگل در اقلیم نیمه خشک سرد (کم تر از 1620 متر ) است . در کل این محله به علت داشتن باغها دارای هوای سرد نسبت به محلات دیگر است که البته وجود همین باغها و جویبارها است که هوای این منطقه را پاک و تمیز نموده است .
اقتصاد محله ازگل در قدیم شامل : صنایع غذایی ، بافندگی ، دامداری وباغداری بوده است . در گذشته محله ازگل تمام زمینها به صورت زراعی ، باغداری بوده است . عمده محصولات باغی این محله عبارت بوده است از : گیلاس، آلبالو، گردو، سیب که امروزه نیز باغهای متعددی از گیلاس و گردو نیازهای ساکنین را بر آورده می کند. در گذشته اکثر ساکنین محله ازگل به کار باغداری، کشاورزی و حتی دامداری می پرداختند امروزه اکثراً کاسب هستند و اکثر ساکنان این محله دارای وضع مالی مناسب رو به بالا هستند .
برخی از مراکز درمانی بزرگ کشور در شهرستان شمیرانات واقع شده است اما محله ازگل از امکانات بهداشتی و درمانی چندان مناسبی برخوردار نیست. هم اکنون در این محله یک مرکز بهداشت به اسم درمانگاه سیدالشهداء در 12 متری قائم روبروی برج اورانوس واقع است و 2 داروخانه در این محله فعال است .یک مرکز بهداشت به تازگی در کنار میوه و تره بار ازگل دایر شده است اما این محله فاقد بیمارستان مجهز و درمانگاه شبانه روزی است .
محله ازگل دارای 2 پارک بزرگ است که خوشبختانه به وسایل ورزشی مجهز است که بیشتر اوقات فراغت جوانان محله ازگل در پارک سپری می شود. پارک ازگل در میدان ازگل واقع است که در گذشته قناتی در آن جا بوده باشگاهی به نام باشگاه امیر در کوچه بیدستان دوم در سال 85 تاسیس شد که مورد استقبال شهروندان محله ازگل و حتی محلات دیگر قرار گرفت به تازگی شهرداری منطقه در کوچه مدرسه سالن ورزشی بنا کرده است که متاسفانه هنوز امکانات مناسبی برخوردار نیست . محله ازگل با اینکه زمین های بی مصرف و استفاده نشده فراوانی دارد اما هنوز فاقد زمین های ورزشی، فوتبال، ورزشگاه و مجموعه فرهنگی و ورزشی است .
از مراکز آموزشی در محله ازگل می توان تعداد زیادی مراکز آموزشی در دور ههای مختلف از مقطع ابتدایی تا کنکور که معمولاً از امکانات مناسب و قابلیت علمی بالایی برخوردارند از جمله مدرسه تقوی نیا که توسط خیر مدرسه سازی به نام مرحوم سید رضا تقوی نیا در سال 81 می توان نام برد. مرحوم رضا تقوی نیا یکی از خیرین مدرسه ساز محله ازگل بوده که 2 باب مدرسه از خود به جای گذاشته است. این مدرسه با اهدا 4000 متر مربع زمین از املاک مرحوم به دو پروژه آموزشی 28 کلاسه دخترانه تبدیل شده است مدرسه تقوی نیا در کوچه بیدستان دوم واقع است . در کوچه مدرسه دبستان پسرانه احمد ناصری که از قدمت بالایی برخوردار است فرسوده شده است و سال1390 شهرداری تصمیم به تخریب این دبستان گرفته است .
یکی از مراکز مذهبی ازگل که نقش عمد هایی در همبستگی ساکنین این محله دارد مسجد ازگل است . این مسجد خیابان هاشم ازگلی کوچه احمد ازگلی واقع شده که جشن ها اعیاد ، مراسم ، سوگواری ها در مسجد جامع ازگل تشکیل می گردد حتی امروزه کلاس های زبان، کامپیوتر، خیاطی برای بانوان در طبقه دوم مسجد برگزار می گردد. با توجه به ساختار کوهستانی و ویژگی خاص محله ازگل این محل در قدیم به عنوان پناهگاه و مامنی مطمئن در مواقع شورشها، جنگها و آشوبها نگریسته می شده اکنون نیز بسیاری از ساکنین محله ازگل دارای اعتقادات راسخ و قوی هستند .
ازگل چند سالی است که دارای یک باغ بزرگ به نام باغ سبز است که ویژه جشنها، مراسم ازدواج و سوگواری ها می باشد که این باغ تا حدودی باعث رونق و رفت و آمد زیادی شده است . در کنار این باغ زمینی حصارکشی شده و چند ماهی است که عملیات مترو برای سهولت حال ساکنین انجام می شود که بنابر پیش بینی های مسئولین مترو در 4 سال آینده راه اندازی می شود . سرای سالمندان واقع در میدان ازگل و بهزیستی حضرت علی (ع) در ازگل وجود دارد. هم چنین دفتر خیریه در نزدیکی بازار میوه و تره بار و وجود خود میدان تره و بار در خیابان ازگل باعث راحتی و آسودگی خرید ساکنین محله است. ساکنین محلات دیگر به علت نزدیکی این میدان برای خرید به ازگل می آیند .
3-5-13-1 موارت قوت و ضعف محله ازگل :
هر محله دارای نقاط مثبت و منفی می باشد که ازگل نیز این این امر مستثنی نیست . محله ازگل روز به روز به امکانات رفاهی مجهز می شود و ارتقاء می یابد اما تا به نقطه اوج خود برسد راه زیادی باید طی کند . نبودن بیمارستان مجهز، نبود مراکز خرید، نبودن بانک، دستگاه خود پرداز، عکاسی، فرهنگسرا، عرض کم خیابان اصلی ازگل، نابود کردن طبیعت، از بین بردن فضای سبز محله از بین بردن باغ ها و جایگزین شدن خانه ها در باغ ها و … نیمی از مشکلات محله ازگل است . از سوی دیگر آب و هوای مناسب محله، وجود باغها، رودها و درختان بلند باعث می شود ازگل مانند نگینی در شمیران بدرخشد. با راه اندازی سرای محله در ازگل به جرأت می توان گفت بسیاری از نیازهای ساکنین را برطرف شده است. وجود کلاس های عکاسی زبان کامپیوتر برای جوانان خانه سلامت، خانه اسباب بازی و… در این سرای محله به نقاط قوت این محله افزوده است ( سند هویت محله ازگل ، منطقه 1 شهر تهران ،1385 ) .
3-5-14 محله شهرک محلاتی :
منطقه یک در بلندای شهر تهران و با وسعتی حدود 210 کیلومتر مربع بر اساس داده های آماری، بیش از433500 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. انبوه ساختمانهای آماده و نیمه ساخت در آینده ای نزدیک، جمعیت منطقه را به مرز 500 هزار نفر خواهد رساند.این منطقه به لحاظ طراحی شهری دارای بافتی نامید. شمیرانات که در دامنه کوهپایه های البرز جنوبی واقع است، « باغ شهر » شبه روستایی است و می توان آن را به دلیل نیمه کوهستانی بودن و ساختاری ویژه که آمیزه ای از شهرسازی مدرن و سنتی است، اگرچه عرصه مشکلات بیشتری در فعالیتهای عمرانی

مطلب مرتبط :